Miten onnistun riistapellon teossa, Markus von Weissenberg
Markus von Weissenberg on Riistasiemen Oy:n vetäjä. Riistasiemenen verkkosivuilla on muuten erinomaisen kattavat tietopaketit riistapellon perustamisesta, esittelyt eri eläimille suositelluista riistapeltokasveista ja mm. myös tietopaketti EU-tukien hakemisesta.
Riistaelinympäristöjä parantavat vaihtoehdot peltojen tukijärjestelmissä nyt ja tulevina vuosina, Kimmo Härjämäki
Kimmo Härjämäki on puolestaan luonnon ja riistanhoidon monialaosaaja. Hän toimii Varsinais-Suomen perinnemaisemayhdistyksen hallituksen puheenjohtajana ja on mukana myös Luonnon- ja riistanhoitosäätiön toiminnassa.
Ketun ja Metsäkauriin houkuttelupyynti, Aki S.Perälä
Aki S. Perälä on puolestaan suomalaisen houkuttelupyynnin pioneereja ja mm. Facebookissa toimivan Houkuttelupyynti-ryhmän perustajia. Suurelta osin Akin nettiesimerkin innoittamana minäkin kiinnostuin houkuttelupyynnistä, sorsan pillittämisestä ja sittemmin ketun pillityksestä. Alla malliksi Akin houkuttelutaidoista tuore kettuvideo. HD-tasolla ketun näkee heti videon alusta talon vasemmalla puolella.
Mielelläni kyllä tulisin kuuntelemaan, mutta matkaa vaan on niin pirusti että jää vaan haaveeksi :(
VastaaPoistaPitkä on matka minullakin. Onneksi lähistöllä asuu kummipoikani, niin saan vähän lisäperusteita yöreissulle. Mutta eipä hätää - jos vain saan lupapuolen kuntoon, niin teen blogiin pientä koostetta päivän antimista :-)
VastaaPoistaTodella mielelläni lukisin!
VastaaPoistaTuollapa jotain: https://tapiolantakamailla.com/2013/04/riistapeltopaivien-tunnelmia.html
VastaaPoista